Ile kosztują działki budowlane we Wrocławiu? Stawki zależą w dużej mierze od lokalizacji, a najatrakcyjniejsze cenowo są dalsze rejony Fabrycznej i Psiego Pola czy nawet tereny tuż poza miastem. W ścisłym mieście wymagania sprzedających rosną, a liczba ofert jest bardzo ograniczona i często pada łupem deweloperów oraz inwestorów. Dodatkowo na cenę wpływają czynniki związane z samym obszarem. Decydujący jest metraż i kształt oraz atrakcyjność otoczenia. Znaczenie ma też dostęp do mediów i dróg.

Spis treści
Jakie aspekty mogą mieć istotny wpływ?
Na którą dzielnicę postawić?
Trudno dostępne obszary
Stawki w innych rejonach
Czy korzystać z ofert bez pośredników?

Co wpływa na ceny działek budowlanych we Wrocławiu?

Ceny działek budowlanych we Wrocławiu rosną, co wynika z dużego popytu na takie nieruchomości, przy ograniczonych możliwościach, jeżeli chodzi o podaż. Rzecz jasna stawki są również uzależnione od aspektów dotyczących wybranego obszaru. Ważna jest forma działki i jej wymiary, gdyż warunkuje to możliwości pod komfortową budowę. Na niekorzyść będzie z kolei przemawiało niezbyt dobre otoczenie, choćby w postaci fabryk czy magazynów. Wreszcie wpływ na oczekiwania sprzedającego będzie miało to, czy dany rejon oferuje już dostęp do drogi dojazdowej i jest podłączony do mediów.

Popyt

Ogromny wpływ na cały rynek nieruchomości ma występujący w danym momencie popyt. W kategorii działek, szczególnie budowlanych, od dłuższego czasu widać duże zainteresowanie klientów, które jeszcze umocniło się w ubiegłym roku. Dużo osób myśli o zakupie własnego terenu i postawieniu domu, uznając to długofalowo za bardziej opłacalne rozwiązanie od zadłużania się na nieco mniejsze kwoty na mieszkania, które z czasem będzie się chciało zamienić na coś większego. Dodatkowo niektórzy kupują działki, nie planując jeszcze budowy, lecz traktując je jako opłacalną lokatę kapitału. Wrocław i jego okolice są bardzo atrakcyjne mieszkalnie, stąd od dłuższego czasu działki wyprzedają się tutaj naprawdę szybko, a to skutkuje systematycznym wzrostem ich cen.

Parametry terenu

Jedną z bazowych informacji jest zawsze metraż działki, lecz tutaj zawsze należy go rozpatrywać w połączeniu z jej kształtem. Zdarzają się i takie nieregularne, trójkątne czy w formie trapezu, które są z pozoru duże. Tymczasem znaczna część terenu nie może być wykorzystana pod budowę, gdy uwzględni się wszystkie przepisy. Taki kształt będzie zatem skutkował obniżką cen. Najchętniej wybierane są obszary prostokątne i kwadratowe, które są najłatwiejsze do zagospodarowania.

Najbliższe otoczenie

Zdarza się, że można natrafić na wręcz podejrzanie tanie propozycje działek, które, jak się później okazuje, mogą skrywać pewne mankamenty w najbliższej okolicy. Nawet z pozoru dobra lokalizacja zda się na nic, gdy okaże się, że w pobliżu funkcjonują fabryki, zakłady gospodarcze lub magazyny. W dalszej perspektywie jest to uciążliwe pod kątem hałasu, zanieczyszczeń czy natężonego ruchu. Z tego samego względu dużo kupujących niechętnie patrzy na działki w pobliżu bardzo ruchliwych ulic. Z myślą o zabudowie mieszkalnej najlepszym rozwiązaniem jest zatem wariant, w którym w pobliżu znajdują się zadbane domki jednorodzinne lub ewentualnie niska zabudowa wielorodzinna.

Uzbrojenie i dostęp do drogi

Ceny zawsze będą wyższe, gdy teren objęty jest podstawową infrastrukturą w zakresie dojazdu i mediów. Ważna jest, najlepiej bezpośrednia, droga dojazdowa, chociaż stawka może się dodatkowo wahać zależnie od jej stanu technicznego. Dla wielu kupujących wręcz kluczowym aspektem jest uzbrojenie, a więc doprowadzenie wody, prądu, gazu oraz dostęp do kanalizacji. To ważne, bo samodzielne doprowadzenie mediów bywa czasochłonne, jest obwarowane wieloma formalnościami, a do tego może być kosztowne, gdy okaże się, że od działki jest daleko do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Dom w budowie we Wrocławiu
fot. pexels.com

Działki budowlane na sprzedaż na Krzykach, Fabrycznej, a może Psim Polu we Wrocławiu?

Działki budowlane na sprzedaż we Wrocławiu można znaleźć w różnych częściach miasta. Pożądane są Krzyki, lecz zwykle bardziej realnym kierunkiem jest Fabryczna lub Psie Pole. W tych dwóch ostatnich dzielnicach pojawia się stosunkowo dużo atrakcyjnych ofert, zwłaszcza pod kątem cenowym. Dostanie czegoś na Krzykach bądź bliżej centrum jest już o wiele bardziej problematyczne, a ewentualne ogłoszenia często kierowane są raczej z myślą o deweloperach.

Gdzie trudno znaleźć tereny budowlane?

Mając duże środki, można pokusić się o szukanie domu czy mieszkania na Śródmieściu, Starym Mieście lub północnych Krzykach, lecz znalezienie tam działki pod budowę graniczy z cudem, gdy mowa o prywatnych nabywcach. Oferty w tej okolicy są rzadkością, a jeśli się pojawiają, to są raczej na zdecydowanie wyższym pułapie cenowym i kupują je inwestorzy oraz przede wszystkim deweloperzy.

Jak kształtują się ceny w poszczególnych dzielnicach?

Pod prywatną budowę warto szukać propozycji z Fabrycznej czy Psiego Pola. Nie dotyczą one zwykle terenów bardziej zbliżonych do centrum miasta, lecz ofert z tych dzielnic jest sporo, a okolice są dość korzystne pod przygotowywanie tam domów. Z powodzeniem uda się tam znaleźć dość duże działki pod domy jednorodzinne i bliźniacze, których ceny mogą oscylować nawet w granicach 300 000 zł. Oczywiście istnieją oferty zdecydowanie droższe, a dużo zależy od atrakcyjności samego terenu. Ewentualnych okazji można szukać na południowych Krzykach - prawdopodobnie będzie tam trzeba zapłacić trochę więcej, lecz jest to znakomita lokalizacja pod zabudowę mieszkalną. Wielu klientów poszukuje także ofert niekoniecznie w granicach administracyjnych Wrocławia, decydując się na działki tuż pod samym miastem.

Tanie działki budowlane we Wrocławiu i okolicy bez pośredników

Zastanawiasz się, czy kupić tanie działki budowlane we Wrocławiu i okolicy bez pośredników? Ciekawe oferty możesz znaleźć w serwisach internetowych, wybierając oczywiście te sprawdzone. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach lub nie masz czasu na samodzielne poszukiwania, to skorzystanie z usług agencji może być dobrym pomysłem. Kupując samodzielne, koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości i upewnij się, jakie są możliwości zagospodarowania terenu, żeby mieć gwarancję, iż na pewno da się tam postawić planowaną zabudowę.

Jak szukać?

Poszukiwania warto rozpocząć od przeglądania ofert, co znacząco ułatwia szeroki dostęp do ogłoszeń w sieci. Dobrze jest jednak skupić się na tych publikowanych w renomowanych i sprawdzonych serwisach, które będą dokładniejsze, a przede wszystkim gwarantują, że czytasz realne i aktualne ogłoszenia. Polecamy tutaj oczywiście oferty dostępne w Wielkiej Giełdzie Nieruchomości. Niektórzy natomiast nie czują się na siłach, żeby samemu prowadzić poszukiwania czy dzwonić do kolejnych właścicieli. W takiej sytuacji można się skierować do pośrednika nieruchomości, który zajmie się tym za klienta, wynajdując propozycje działek spełniających jego oczekiwania.

Na co uważać?

Z myślą o uniknięciu pomyłek przede wszystkim powinno się sprawdzić status prawny oraz przeznaczenie działki. Niejasności formalne powinna rozstrzygnąć księga wieczysta, z której można się dowiedzieć, kto jest właścicielem i czy nieruchomość nie jest przypadkiem zadłużona. Drugim kluczowym źródłem informacji jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa jaka zabudowa jest dopuszczona na danym obszarze. Warto mieć na uwadze, że fakt zakwalifikowania działki jako budowlanej nie zawsze musi być jednoznaczny z tym, że można na niej zbudować dom - zdarzają się i takie pod punkty usługowe. Koniecznie trzeba to zatem sprawdzić przed zakupem, żeby uniknąć potem przykrych niespodzianek. Działki budowlane we Wrocławiu wyprzedają się w szybkim tempie, co wpływa na ich rosnące ceny. Do tego na ustalane stawki oddziaływać będzie atrakcyjność lokalizacyjna oraz charakterystyka samego terenu. Na pewno trudno jest znaleźć coś w centralnych rejonach miasta, a ciekawym kierunkiem dla prywatnych nabywców mogą być nieco bardziej oddalone osiedla Fabrycznej i Psiego Pola. Ogłoszenia dotyczące działek na sprzedaż w tym mieście znajdziesz na WGN.