Jakich działek na sprzedaż poszukują kupujący we Wrocławiu? Przede wszystkim budowlanych, choć spore zainteresowanie wzbudzają i takie o charakterze rekreacyjnym. Oferty te interesują prywatnych nabywców myślących o postawieniu domu, ale również deweloperów i innych inwestorów, planujących większe projekty. Wiele zależy tutaj od samych regulacji i tego jakie są w ogóle możliwości zagospodarowania konkretnego terenu. Jeżeli szukasz działki do kupienia, to zachęcamy do skorzystania z ofert z WGN.

Spis treści
Warianty budowlane zdecydowanie najpopularniejsze
Chętnie wybierane warianty rekreacyjne
Co może tam powstać?
Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu takiego terenu?
Plany zagospodarowania
Kluczowe aspekty w kontekście terenów budowlanych

Największym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane na sprzedaż we Wrocławiu

Działki budowlane na sprzedaż we Wrocławiu stanowią większość ofert z tego segmentu. Wynika to z faktu, że są to najpowszechniej spotykane tereny, gdyż mogą one być wykorzystane na różne sposoby. To nie tylko powierzchnie dedykowane zabudowaniu mieszkalnemu, ale i innym obiektom, w tym usługowym. Są one zatem jednocześnie najbardziej poszukiwane, gdyż wymagają też dopełnienia najmniejszej liczby formalności i są w zasadzie gotowe pod budowę. Sięgają po nie prywatne osoby oraz często deweloperzy.

Najbardziej dostępne i poszukiwane

Przyglądając się naszej bazie dostępnych działek, z pewnością zauważysz, że większość z nich ma charakter budowlany. To nieprzypadkowe, gdyż są one najczęściej poszukiwane, a co za tym idzie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie, pojawia się wielu sprzedawców, dostrzegających szansę na godny zarobek. Tereny w miarę możliwości często są kwalifikowane w planach zagospodarowania w obrębie tej kategorii, ponieważ daje to największe pole do działań, choć oczywiście żeby tak było, obszar musi spełniać pewne kryteria, związane przede wszystkim z określoną powierzchnią czy cechami geometrycznymi.

Nie tylko pod zabudowę mieszkalną

Warto pamiętać, że działka budowlana to nie tylko taka pod obiekty mieszkalne. Oczywiście znaczna część z nich jest przeznaczana na prywatne domy czy działania deweloperów, którzy na obrzeżach stawiają domy lub niskie bloki, a bliżej centrum miasta, celują najczęściej w możliwie wyższą zabudowę. Niektóre działki budowlane mogą jednak w ogóle nie uwzględniać w planach zagospodarowania budynków przeznaczonych do zamieszkania. Mogą być one dedykowane różnorodnym obiektom, w tym sportowym czy usługowym. Należy tu szczególnie wyróżnić grunty inwestycyjne, nazywane często zamiennie przemysłowymi, najczęściej wyznaczane w dalszych odległościach od aglomeracji, gdyż mogą być one dedykowane choćby pod budowę fabryk.

Działka rekreacyjna we Wrocławiu również bardzo pożądana

Bardzo duże zainteresowanie wzbudzi na pewno działka rekreacyjna we Wrocławiu. Te mniejsze mogą być wykorzystywane pod kątem przygotowania tam sobie prywatnego azylu z domkiem letniskowym. Znaczna część dedykowana jest pod ogródki działkowe, niezwykle obecnie popularne. To rozwiązanie szczególnie optymalne właśnie w obrębie lub w pobliżu dużych miast, gdyż wtedy nie brakuje chętnych na poszczególne segmenty takiego obszaru.

Jak może być zagospodarowana?

Grunt ten jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest pod rekreację, choć jest to dość szerokie ujęcie. W praktyce ponownie trzeba się powołać na konkretne plany przestrzenne, gdyż to one wyznaczają co można tam przygotować. Co do zasady mogą tam powstawać niewielkie budynki o charakterze mieszkaniowym, które w większości nie są jednak przeznaczane do użytku całorocznego, lecz sezonowego. W przypadku prywatnych nabywców najczęściej są to zatem tereny pod domek letniskowy, który jest potem świetnym miejscem do wypoczynku. Bardzo często na takich obszarach powstają ROD-y, czyli miejskie rodzinne ogródki działkowe, niezwykle popularne w kontekście mieszkańców miast, którzy chcą posiadać swój kawałek terenu do odpoczynku na świeżym powietrzu. Działki rekreacyjne cieszą się w Polsce stale rosnącym zainteresowaniem i podobnie wygląda to na rynku wrocławskim.

Drzewo na działce
fot. pixabay.com

Kupię działkę we Wrocławiu. Na co uważać?

Kupię działkę we Wrocławiu - to śmiała decyzja, do której trzeba jednak podejść z rozwagą. W pierwszej kolejności kluczowe jest poznanie klasyfikacji takiego terenu i planów jego zagospodarowania, by w ogóle wiedzieć czy może tam powstać konkretna inwestycja. Oczywiście szczególną uwagę trzeba zachować w kontekście takich dedykowanych celom budowlanym. W tym przypadku przed decyzją pozostaje szereg kwestii do zweryfikowania, żeby uniknąć problemów w przyszłości.

Zapoznaj się z planami

Z punktu widzenia inwestowania w działki, kluczowy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To dokument w którym sprecyzowany jest zarówno rodzaj klasyfikacji danego obszaru, jak i konkretnie wymienione możliwości jego wykorzystania. To właśnie na tej podstawie można się dowiedzieć czy dana działka ma charakter rolny, inwestycyjny, rekreacyjny czy choćby budowlany oraz co dokładnie może na nim powstać. Z perspektywy nabywcy ma to kluczowe znaczenie, gdyż trzeba wybrać taką, która odpowiada zakładanym celom.

Istotne kwestie w kontekście wariantów budowlanych

Działki budowlane są najpowszechniejsze i najczęściej poszukiwane, więc warto się skupić na tym na co zwrócić uwagę w ich przypadku. Oczywiście w kontekście tych przeznaczonych pod większe inwestycje deweloperów, obiekty handlowe czy o innym przeznaczeniu, kupujący mają zwykle z góry określone wymagania. Więcej problemów mogą mieć prywatni nabywcy, którzy nie zajmując się tym zawodowo, czasem mogą nie wiedzieć do końca jakie aspekty mogą być ważne w kontekście późniejszej budowy. Co będzie istotne?

Lokalizacja

Z myślą o zakupie działki trzeba sprawdzić jej dokładne położenie. Ma to także wpływ na cenę, gdyż najczęściej drożej robi się bliżej centralnych rejonów miasta, a taniej będzie oczywiście na obrzeżach czy nawet poza samym Wrocławiem. Rzecz jasna są od tego wyjątki, zwłaszcza w kontekście terenów położonych choćby w wyjątkowo urokliwym miejscu. Jeżeli na danym obszarze ma się znaleźć dom mieszkalny, to trzeba dokładnie zapoznać się z najbliższą okolicą, zweryfikować dostępność do komunikacji, szkół, aptek czy istotnych punktów usługowych. Lepiej zawczasu sprawdzić takie kwestie, gdyż może się okazać, że z pozoru atrakcyjna działka, znajduje się na pustkowiu.

Wielkość, układ i ukształtowanie

Jednym z podstawowych parametrów działek jest ich wielkość, choć najlepiej rozpatrywać ją w połączeniu z jej kształtem. Takie o prostokątnym czy kwadratowym układzie będzie zdecydowanie łatwiej zagospodarować, od tych o nieregularnej formie. Oczywiście lepiej unikać również takich pozornie dużych, lecz w praktyce długich, a bardzo wąskich. Istotnym czynnikiem jest też samo ukształtowanie terenu. Jeżeli dany obszar jest stromy, to koszty budowy będą rosnąć, ponieważ takie rejony wymagają specjalnych fundamentów, wiążących się z większymi nakładami.

Czy jest droga dojazdowa?

Koniecznie trzeba zweryfikować kwestię dostępu do drogi publicznej. Jeżeli takowego nie ma, to w zasadzie na pewno nie otrzyma się pozwolenia na budowę domu. Oczywiście najlepiej jeżeli połączenie z taką drogą jest bezpośrednie (nie przez teren sąsiada) oraz utwardzone. Warto mieć na uwadze, że jeżeli do działki prowadzi droga gruntowa, to może to być problematyczne już na etapie późniejszego mieszkania w takim miejscu, ponieważ poruszanie się po takiej drodze będzie bardzo utrudnione w przypadku intensywnych opadów deszczu czy śniegu.

Uzbrojenie działki

Ważnym punktem, który lepiej sprawdzić przed zakupem, są instalacje, a więc doprowadzenie pod prąd, gaz, wodę, kanalizację czy przyłącze telefoniczne. Działki nieuzbrojone są tańsze, lecz ich przystosowanie do takich kwestii będzie wymagało nakładów czasu i pieniędzy, a bez tego nie uda się rozpocząć budowy. W ogólnym rozrachunku często okazuje się, że wręcz taniej jest kupić działkę wyposażoną już we wszelkie potrzebne media. Wrocław i jego okolice to obszary atrakcyjne pod względem mieszkalnym oraz inwestycyjnym. Z tego względu dużo osób oraz podmiotów poszukuje tu działek na sprzedaż, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się te budowlane i rekreacyjne. Propozycje takich terenów do nabycia, odnajdziesz na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości.