Grunty inwestycyjne na sprzedaż we Wrocławiu są uważnie obserwowane przez inwestorów. Mimo trwającego stanu epidemii w planach na kolejne lata pojawiają się nowe realizacje.
Spis treści:
Jakich gruntów poszukują inwestorzy
Grunty mieszkaniowe i usługowe
Brownfield
Magazyny i logistyka
Budowa nowej powierzchni biurowej
Podsumowanie
Grunty inwestycyjne we Wrocławiu na sprzedaż – jakich gruntów poszukują inwestorzy?
Grunty inwestycyjne na sprzedaż we Wrocławiu i w miejscowościach sąsiednich w oczach inwestorów posiadają olbrzymi potencjał. Rozwój lokalnego rynku nieruchomości w sporej mierze w ostatnich 10 latach został ukształtowany przez spore zapotrzebowanie na grunty przeznaczone pod realizację nowych budynków biurowych, magazynów, centr logistycznych, ale także mikroapartamentów oraz nowych mieszkań i domów. We Wrocławiu i okolicach wykształcił się ciekawy, różnorodny i chłonny rynek pracy, a to także ma znaczenie dla atrakcyjności regionu i lokalnego rynku nieruchomości. Takie miejscowości i osiedla jak Bielany Wrocławskie, Biskupice Podgórne czy Muchobór Wielki zyskały rangę ważnych węzłów komunikacyjnych, wokół których inwestorzy są gotowi realizować niekiedy szeroko zakrojone plany. Funkcjonowanie największego parku handlowego w Polsce na Bielanach Wrocławskich czy położenie największej fabryki LG w Biskupicach Podgórnych jest jedynie częścią złożonego i niezwykle dynamicznego rozwoju lokalnego rynku nieruchomości komercyjnych.
Grunty mieszkaniowe i usługowe
Największe zapotrzebowanie w dalszym ciągu jest na nieruchomości mieszkalne – deweloperzy konsekwentnie poszukują gruntów przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną. Wartość rynkowa w przeliczeniu za metr kwadratowy projektowanej powierzchni użytkowo mieszkalnej może dochodzić do 3000 złotych netto. W mniej atrakcyjnych lokalizacjach ceny w przeliczeniu za metr kwadratowy gruntu, w zależności od możliwości, jakie daje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, rzadko są niższe niż 300 złotych netto. Przykładowo, hektar działki na osiedlu Lipa Piotrowska jest obecnie wart około 3,5 mln złotych.
Pod lupą inwestorów znajdują się także grunty przeznaczone pod budowę magazynów, biur i mikroapartamentów. Jeśli chodzi o ten ostatni segment, trwa między innymi realizacja inwestycji Krakowska 37 (ATAL), Oxford 24 na osiedlu Pilczyce w pobliżu Stadionu Miejskiego (Global Center Deweloper), Minimaxy na osiedlu Strachocin niedaleko Portu Lotniczego (lokalny deweloper Republika Wnętrz). Inwestorzy planując budowę mikroapartamentów nie kierują się już tylko atrakcyjnością położenia na mapie miasta i bliskością najbardziej poważanych wrocławskich uczelni (wcześniej inwestycje tego typu powstały między innymi w obrębie Placu Grunwaldzkiego); mikroapartamenty są rozsiane po rozmaitych lokalizacjach, najczęściej niedaleko ważnych węzłów komunikacyjnych lub dużych centrów handlowych i prywatnych uczelni. Na osiedlach Grabiszyn i Muchobór Mały w okolicach Wrocławskiego Parku Przemysłowego jest jeszcze sporo gruntów, które mogą zostać wykorzystane do realizacji mikroapartamentów lub nowych powierzchni biurowej; grunty usługowe pozwalające na tego typu inwestycje są oferowane w tej lokalizacji w cenach między 350 a 1000 złotych netto za metr kwadratowy, zależnie od możliwości inwestycyjnych.
Brownfield
Rosnącym zainteresowaniem inwestorów w Polsce cieszą się inwestycje typu Brownfield, polegające na rewitalizacji istniejącej zabudowy poprzemysłowej i przystosowaniu obiektów do funkcji mieszkalnej, biurowej lub mieszanej (mixed use). Przykładem inwestycji tego rodzaju są Browary Wrocławskie (Archicom). Kolejne obiekty czekają na rozpoczęcie realizacji albo na inwestora. Analitycy rynku zwracają uwagę na pojawienie się nowych ofert sprzedaży nieruchomości nadających się na inwestycje Brownfield między innymi we Wrocławiu. Jednocześnie obiektów poprzemysłowych, które mogłyby zostać przystosowane do nowych funkcji, nie ma na mapie Wrocławia zbyt wiele.
Magazyny i logistyka
W segmencie nieruchomości przeznaczonych pod logistykę, eksperci dostrzegają popularność retail parków w związku z dynamicznym rozwojem sektora e-commerce. Najwięcej realizacji na rynku magazynowych stanowią inwestycje BTS (ang. buid to suit), polegające na realizacji inwestycji przez dewelopera powierzchni magazynowej na zlecenie i według zapotrzebowania przyszłego najemcy lub użytkownika (najczęściej dla największych podmiotów, które planują usprawnienie systemu dystrybucji towarów i dóbr), jest to jednak tendencja utrzymująca się na rynku już od kilku lat; na znaczeniu mogą zyskiwać także inwestycje SBU (ang. small business units) adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla dużych firm planujących rozbudowę sieci punktów dostawy połączonych z powierzchnią magazynową i handlową (tzw. showroom). Odpowiada to potrzebom rynku w coraz większym stopniu. Rynek nieruchomości w miejscowościach satelickich wokół Wrocławia oferuje inwestorom dużo ciekawych terenów. Biorąc pod uwagę plany zakończenia realizacji wschodniego i południowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, można się spodziewać nowych ofert i nowych perspektyw rozwoju logistyki blisko nowo powstałych węzłów komunikacyjnych.
Budowa nowej powierzchni biurowej
Deweloperzy powierzchni biurowych stanęli przed nie lada dylematem w obliczu stanu epidemii COVID-19. Część deweloperów biurowych działających we Wrocławiu zdecydowało się na odsunięcie w czasie realizacji albo, według nieoficjalnych informacji, zaczęło rozważać zmiany w przygotowanych już projektach.
Czas dla nowych powierzchni biurowych nie jest co prawda łatwy, jednak to nie znaczy, że segment biurowy zwolnił. W samym tylko bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca Sky Tower powstają aż trzy inwestycje biurowe. Niedługo ma się zakończyć realizacja Centrum Południe (Skanska), a w trakcie budowy są inwestycje MidPoint71 (Echo Investment) oraz biurowiec Wielka 27 (I2 Development). W miejscu szkieletu przy ulicy Kolejowej (Stare Miasto) ma powstać kompleks biurowy realizowany przez dewelopera Develia (dawniej LC Corp).
W centrum Wrocławia brakuje już gruntów przeznaczonych pod budowę nowych powierzchni biurowych – interesującym kierunkiem są oczywiście wspomniane już inwestycje Brownfield, jednak obiektów poprzemysłowych, które mogłyby zostać przystosowane do nowych funkcji, nie ma na terenie Wrocławia zbyt wiele. Być może powierzchnie biurowe i usługowe będą mogły powstać w niektórych dawnych budynkach użyteczności publicznej, na zasadzie analogicznej, co przekształcenie dawnych budynków szpitalnych na apartamentowce. Dla przykładu, Uniwersytet Wrocławski oferuje od kilku lat na sprzedaż dawny gmach główny Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Szajnochy na Starym Mieście – interesujące w tym kontekście jest to, który inwestor zdecyduje się nabyć ten zabytkowy i charakterystyczny budynek, którego adaptacja i przystosowanie do nowych funkcji może się okazać nie lada wyzwaniem, zarówno od strony technicznej, jak i formalno-prawnej. Od kilku lat nowe powierzchnie biurowe powstały w odnowionych i przystosowanych kamienicach, między innymi przy placu Wolności czy przy ulicy Podwale oraz w odnowionym pałacu Ballestremów przy ulicy Włodkowica.
Grunty inwestycyjne na sprzedaż we Wrocławiu i okolicach – podsumowanie
Grunty inwestycyjne na sprzedaż we Wrocławiu i okolicach mogą pełnić różnorodne i zróżnicowane funkcje, w zależności od położenia, ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i polityki prowadzonej przez lokalne samorządy. Mimo stanu epidemii, inwestorzy bacznie obserwują rynek nieruchomości komercyjnych i konsekwentnie prowadzą poszukiwania i badanie gruntów. Może się okazać, że gdy sytuacja związana z zagrożeniem COVID-19 się unormuje, więcej inwestorów ujawni się na rynku z nowymi realizacjami. To tylko kwestia czasu.
Stan epidemii uwidacznia zarazem znaczenie aglomeracji wrocławskiej jako ważnego punktu na mapie ogólnopolskiej oraz na mapie Europy Środkowo-Wschodniej. Zwłaszcza pod względem potencjalnego rozwoju logistyki, lokalny rynek sprzedaży gruntów inwestycyjnych może zaproponować inwestorom zaskakująco dużo.
Jarosław Wójtowicz
Analityk WGN