Zauważalna inflacja sukcesywnie wchłania nasze oszczędności, a założone lokaty oszczędnościowe nie są w stanie nadrobić strat. Są to jedne z głównych powodów, dla których zdecydowana większość społeczeństwa zaczyna inwestować w nieruchomości, które są jednym z najbezpieczniejszych i najpewniejszych inwestycji na rynku.

Spis treści
Aktualna sytuacja na rynku
Wzrost zainteresowania nieruchomościami gruntowymi
Ceny gruntów budowlanych
Czynniki wpływające na wartość nieruchomości
Grunty inwestycyjne we Wrocławiu
Działki budowlane we Wrocławiu

 

Aktualna sytuacja na rynku sprzedaży działek we Wrocławiu 

Działki na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się bardzo dużym powodzeniem i zainteresowaniem. Aktualnie duża część społeczeństwa podejmuje decyzję o zakupie gruntu pod budowę własnego domu bądź pod inwestycję. W tym momencie dostępnych na rynku nieruchomości jest 134 działki lub grunty na sprzedaż we Wrocławiu. W bazie ofert Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości znajduje się 19 ofert sprzedaży gruntów.

 

Rosnące zainteresowanie działkami na sprzedaż we Wrocławiu 

Wpływ na znaczny wzrost zainteresowania działkami na sprzedaż we Wrocławiu oraz w innych miastach w Polsce, niewątpliwie ma panująca pandemia. Podczas całkowitego zamknięcia społeczeństwo doceniło możliwość wyjścia na balkon, taras, nie wspominając już o posiadaniu własnego domu z działką i prywatnym ogrodem. Osoby, mieszkające w małych mieszkaniach nieposiadających nawet balkonów, były skazane na całkowitą izolację bez możliwości wyjścia na zewnątrz. Konsekwencją panującej wciąż pandemii, jest zmienny system pracy na zdalną, bądź hybrydową. Forma pracy z domu uświadomiła nam jak ważna jest przestrzeń i prywatność w naszych mieszkaniach, domach. Dlatego też dużo osób zdecydowało się na powiększenie swoich przestrzeni do życia codziennego zamieniając mieszkania na domy z działkami. Brak możliwości wyjazdów za granicę spowodował również wzrost zainteresowani działkami rekreacyjnymi, inwestycyjnymi, położonych w malowniczych miejscach w Polsce. Tu z kolei popyt wzrósł wśród inwestorów, a razem z popytem i cena nieruchomości gruntowych.

 

Ceny działek budowlanych na sprzedaż 

Wydawać by się mogło, że ceny wzrosły jedynie w odniesieniu do mieszkań, jednakże realia są zupełnie inne. Ceny działek budowlanych poszybowały mocno w górę. W przypadku małych działek poza granicami wojewódzkich stolic, ceny wzrosły o blisko 20% w porównaniu do poprzedniego roku. Najbardziej zauważalne zmiany widoczne są w miejscowościach, które bezpośrednio przylegają do większych aglomeracji. Jak dotąd rekordowy wzrost o 35% cen działek na przestrzeni sześciu miesięcy odnotowano w miejscowości Kosakowo. Na drugim miejscu plasuje się jedna z podwarszawskich gmin – Podkowa Leśna, ze wzrostem cen o 29%. We Wrocławiu natomiast ceny poszybowały w górę o 12%.

 

Co wpływa na cenę działek 

Jest mnóstwo czynników, które składają się na finalną kwotę, którą musimy zapłacić za grunt na sprzedaż. Jedne z nich znacznie wpływają na podwyższenie wartości nieruchomości oraz sprawiają, że dana działka jest bardzo interesująca dla potencjalnych inwestorów.

Największym, a zarazem najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość gruntów na sprzedaż jest jego lokalizacja. Wybór regionu, w którym chcemy zamieszkać lub stworzyć nową inwestycję już warunkuje kwestie finansowe. Bliskość dużych aglomeracji miejskich, punktów użyteczności publicznej, infrastruktury komunikacyjnej te aspekty są najbardziej brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji. Im lokalizacja naszej działki jest lepsza, tym cena za nią będzie wyższa. Niekiedy decyzja o kupnie działki zlokalizowanej w większej odległości od centrum skutkuje obniżeniem ceny.

Kolejnym z czynników jest wielkość gruntu. Sprzedający ustala cenę za 1mkw więc wydawać by się mogło, iż wielkość działki nie ma znaczenia, ponieważ płacimy konkretną cenę. Jednakże tak jak w innych sektorach gospodarki tak samo i w sprzedaży nieruchomości gruntowych zachodzi pewna prawidłowość. Jeżeli kupujący jest zainteresowany większą ilością terenu, a sprzedający ma możliwość zbycia całości gruntu podczas jednej transakcji, skłonny będzie obniżyć cenę.

Dostępność do infrastruktury komunikacyjnej oraz technicznej ma olbrzymi wpływ na cenę gruntów. Brany pod uwagę jest tutaj dojazd do nieruchomości oraz jego jakość. Dziaka do której poprowadzona jest nowa droga z wytyczonymi chodnikami osiągnie większą cenę aniżeli działka, do której prowadzi zniszczony asfalt bez pobocza dla pieszych. Podobna sytuacja jest również jeżeli chodzi o infrastrukturę techniczną. Nieruchomość, do której podłączone są wszystkie media jest bardziej atrakcyjna dla kupujących, niż działki, które nie są podłączone m.in. do sieci kanalizacyjnej.

Kupujący bardzo dużą uwagę przykładają do otoczenia i najbliższego sąsiedztwa, w którym znajduje się potencjalny grunt do zakupu. Bliskość terenów zielonych, ośrodków turystycznych, dużych miast oraz centrów handlowych znacząco potrafi wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości. Bardzo duży wpływ mają również zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim zapisy o możliwości zabudowy dotyczące gruntu, który chcemy zakupić jak i plany działek sąsiadujących. Być może w bliskim sąsiedztwie naszej nieruchomości gruntowej planowana jest budowa drogi ekspresowej, bądź wielkich budynków usługowo-przemysłowych. Takowe zapisy mogą znacznie wpłynąć na obniżenie wartości nieruchomości.

 

Działki inwestycyjne na sprzedaż we Wrocławiu  

Miasto Wrocław dysponuje wielkim zapleczem działek na sprzedaż na cele inwestycyjne. Stolica dolnego śląska uchodzi za „startupową potęgę” dla rozwoju przedsiębiorstw. Na obrzeżach Wrocławia swoje siedziby i oddziały ma mnóstwo przedsiębiorców z branży IT, Automotive, czy Finanse. Uwarunkowane jest to możliwością pozyskania wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz rozbudowanym zapleczem akademicko-naukowym. Niewątpliwym atutem Wrocławia jest również jego lokalizacja oraz bliskość granicy niemieckiej i czeskiej. Te aspekty wpływają na zwiększone zainteresowanie kupnem działek inwestycyjnych we Wrocławiu. W bazie Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości, aktualnie znajduje się pięć ofert gruntów inwestycyjnych na sprzedaż.

 

Grunt inwestycyjny na sprzedaż Psie Pole

Dzielnica Wrocławia jaką jest Psie Pole, aktualnie jest jedną z najczęściej wybieranych dzielnic pod inwestycje nie tylko mieszkaniowe ale również jako miejsce do zlokalizowania siedziby firmy. Prezentowany grunt na sprzedaż o wielkości 3826 mkw, składa się z trzech działek o powierzchniach 1564 mkw, 1080 mkw oraz 1182 mkw. Nieruchomość gruntowa wyposażona w sieć energetyczną, posiadająca pozwolenia na budowę biur, magazynów oraz sklepów. Dla wymienionych działek, nie został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Niewątpliwym atutem nieruchomości jest jej lokalizacja, w pobliżu węzła autostradowego Wrocław Północ. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne hurtownie, punktu usługowo-handlowe oraz osiedle.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Grunt inwestycyjny na sprzedaż Wrocław, Psie Pole


Działki budowlane na sprzedaż we Wrocławiu 

Stolica dolnego śląska cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród osób poszukujących działek budowlanych. Spowodowane jest to stale rozwijającym się ośrodkiem miejskim, rozbudowaną siecią infrastruktury technicznej oraz drogowej, jak i silnym zapleczem edukacyjnym. Pomimo, iz ceny działek we Wrocławiu wzrosły, wciąż nie są one tak wysokie jak w stolicy kraju, bądź w Krakowie. Aktualnie w bazie Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości znajduje się siedem ofert sprzedaży działek budowlanych.

 

Grunt budowlany na sprzedaż

Prezentowana działka budowlana na sprzedaż, zlokalizowana jest w sąsiedztwie niskiej zabudowy jednorodzinnej. Nieruchomość o powierzchni 961 mkw położona jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej, a centrum Wrocławia oddalone jest o 10 km. Działka idealnie nadaje się pod zabudowę jednorodzinną. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie dotyczą jedynie zabudowy mieszkaniowej.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Działka budowlana na sprzedaż Wrocław

 

Atrakcyjna działka budowlana w dzielnicy Świniary

Dzielnica Świniary mieści się w północnej części Wrocławia. Teren ten obecnie jest bardzo atrakcyjny dla kupujących przede wszystkim ze względu bliskości terenów zielonych oraz stale rozwijającej się okolicy. Działka o powierzchni 1666 mkw, zgodnie z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia, przeznaczona jest na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej. Działka wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Działka budowlana na sprzedaż Wrocław, Świniary