Działki na sprzedaż we Wrocławiu, zwłaszcza te bardzo korzystnie zlokalizowane, stają się powoli towarem deficytowym. Corocznie z rynku ubywa gruntów na sprzedaż, które są atrakcyjne z punktu widzenia deweloperów i prywatnych inwestorów. Z tego względu inwestorzy często kupują działki na sprzedaż we Wrocławiu na zapas, aby posiadać je w swoim portfelu inwestycyjnym.

Spis treści:
Tereny inwestycyjne we Wrocławiu pod czujnym okiem deweloperów
Skąd pozyskiwać atrakcyjne grunty budowlane?
Rodzaj gruntu zależy od inwestycji
Grunty pod budowę inwestycji mieszkaniowych
Grunty pod budowę obiektów komercyjnych
Zainteresowanie działkami nie maleje

Działki na sprzedaż we Wrocławiu rozchwytywane przez deweloperów

Działki na sprzedaż we Wrocławiu coraz częściej stają się towarem deficytowym wśród deweloperów. Wprawdzie stale można spotkać ogłoszenia związane ze sprzedażą działek, jednak z roku na rok zmniejsza się liczba tych atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów. Żeby kupić działkę budowlaną położoną w centrum miasta lub taką, która jest atrakcyjna z punktu widzenia mieszkańców, deweloper musi często słono zapłacić. Z tego też względu deweloperzy i inwestorzy posiłkują się innymi rozwiązaniami.

Grunty we Wrocławiu z odzysku

Coraz bardziej popularną metodą pozyskiwania przez deweloperów i inwestorów atrakcyjnych działek pod budowy komercyjne, jest nabywanie starych budynków, na przykład kamienic lub plomb mieszkalnych do wyburzenia. Wprawdzie deweloper musi wówczas liczyć się z kosztem wyburzenia posadowionego na gruncie budynku i kosztami wywozu gruzu, jednak tym sposobem zyskuje on bardzo dobrze zlokalizowany teren pod budowę swojej inwestycji. Coraz częściej inwestorzy właśnie tym sposobem pozyskują działki na sprzedaż we Wrocławiu.
Oczywiście poza kosztami wyburzenia budynku, inwestor musi pamiętać także o czasie, jaki z pewnością będzie grał na jego niekorzyść. Decydując się na zakup działki na sprzedaż we Wrocławiu z posadowionym na niej budynkiem, deweloper oblicza czas, jaki będzie potrzebny na wyburzenie obiektu. Każda trudność, jaką napotka na swojej drodze podczas prac rozbiórkowych, może nie tylko wydłużyć całą inwestycję w czasie, ale także spowoduje zwiększenie nieprzewidzianych wydatków.
O ile więc zakup działki na sprzedaż we Wrocławiu wraz z budynkiem może być ryzykowną inwestycją, o tyle zakup ten jest często bardzo opłacalny.

Rodzaj inwestycji ma znaczenie, jakie działki na sprzedaż we Wrocławiu zainteresują dewelopera 

Wybór działki na sprzedaż we Wrocławiu stanowi fundamentalną podstawę dla powodzenia inwestycji. Deweloper, planując swój projekt, w pierwszej kolejności powinien określić, gdzie inwestycja zostanie wybudowana (centrum miasta czy może obrzeża) i kim są jej odbiorcy. Zupełnie inne grunty będą interesowały dewelopera, który chce rozpocząć budowę inwestycji mieszkaniowej, a zupełnie inne znajdą się w centrum zainteresowania inwestora, który planuje wybudować nowoczesny biurowiec.
Z tego względu nie każda działka na sprzedaż we Wrocławiu zainteresuje dewelopera czy prywatnego inwestora.

Tereny pod budowę mieszkań

W przypadku terenów branych pod uwagę przy budowie inwestycji mieszkaniowej, to deweloperzy mają tu dość spore pole do wyboru. w zależności od tego, do kogo kierowana będzie ich inwestycja mieszkaniowa, mogą dopasować do niej odpowiednio zlokalizowany grunt.
I tak, działka na sprzedaż we Wrocławiu położona w ścisłym centrum miasta lub w bardzo atrakcyjnej lokalizacji będzie stanowiła doskonały fundament pod prestiżowe inwestycje apartamentowe. Lokalizacja blisko wrocławskiego Rynku, dużych galerii handlowych itp. może przyciągnąć większą liczbę kupujących. Co więcej, budując tego rodzaju inwestycję w centrum miasta, deweloper może windować znacznie wyższe ceny za metr kwadratowy apartamentu czy luksusowego mieszkania na sprzedaż. O ile więc zakup działki na sprzedaż we Wrocławiu zlokalizowanej blisko serca miasta może okazać się kosztowne, o tyle inwestor może liczyć na zwrot inwestycji ze sporą nawiązką.

Z kolei jeśli deweloperowi zależy na wprowadzeniu na rynek atrakcyjnych cenowo mieszkań adresowanych na przykład do młodych rodzin, to zdecydowanie korzystniejszy może okazać się zakup działki na sprzedaż we Wrocławiu położonej na obrzeżach miasta. Osobom posiadającym dzieci często zależy na kameralności i bliskości dużej liczby terenów zielonych, gdzie mogliby udawać się na spacery z dziećmi czy aktywnie uprawiać sport. Połączenie takiej lokalizacji z niższą niż w centrum miasta ceną za metr kwadratowy mieszkania stanowi więc doskonałą propozycję dla tego rodzaju kupujących.

Biurowce i hotele – jaka działka i lokalizacja będzie najlepsza? 

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne. Inwestor, który ma w planach wybudować nowoczesny biurowiec, swoje poszukiwania idealnego gruntu pod budowę zdecydowanie bardziej powinien skupić wokół centrum. Wielu firmom zależy na prestiżowej lokalizacji, zatem nawet jeśli biurowiec sam w sobie będzie przedstawiał najemcom ciekawą ofertę, o tyle kiepska lokalizacja budynku może ów najemców zniechęcić. Działki na sprzedaż we Wrocławiu zlokalizowane blisko Rynku, Dworca Głównego czy położone w biznesowych enklawach będą stanowiły bardzo dobre miejsce pod budowę. Oczywiście grunty w tego rodzaju lokalizacjach są trudno dostępne, zatem inwestorzy są w stanie zapłacić sporo, aby wnieść je do swojego portfela.
Także zakup odpowiedniej działki na sprzedaż we Wrocławiu pod budowę hotelu nie jest rzeczą prostą. Grunt musi spełniać szereg oczekiwań, między innymi musi być na tyle duży, aby inwestor mógł przeznaczyć część terenu pod parking dla hotelowych gości. O ile wśród biurowców coraz częściej popularne jest budowanie drapaczy chmur, o tyle hotele to zazwyczaj dużo niższe budynki, rozciągające się na kilku piętrach. Działka na sprzedaż we Wrocławiu pod inwestycję hotelową często musi więc być większa, niż pod biurowiec. Z tego względu zakup działki na sprzedaż we Wrocławiu położonej w ścisłym centrum miasta może okazać się bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe. Inwestorzy stawiają więc na mniej centralne lokalizacje, jednak pamiętają o tym, aby teren był dobrze skomunikowany z centrum miasta oraz dworcem, a także aby w jego pobliżu znajdowały się przystanki komunikacji miejskiej.

Popyt na działki na sprzedaż we Wrocławiu trwa

Działki na sprzedaż we Wrocławiu stale znajdują się w centrum zainteresowania deweloperów i inwestorów komercyjnych. Liczba atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów maleje, więc ich posiadanie w swoim portfelu jest dla wielu inwestorów niezmiernie ważne. Pomimo faktu, że rynek nieruchomości w Polsce stale mierzy się z trudnościami, jakie stawia przed nimi panująca pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, o tyle deweloperzy nie rezygnują z zakupu atrakcyjnych gruntów. Każda dobrze zlokalizowana działka na sprzedaż we Wrocławiu jest dla wielu deweloperów na wagę złota, w związku z czym grunty są wykupowane często na zapas, nawet jeśli inwestor nie ma jeszcze żadnego projektu w planach.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN