Nieruchomości we Wrocławiu powstają i wyprzedają się w dynamicznym tempie. Deweloperzy chętnie tu inwestują, dostrzegając utrzymujący się, a wręcz rosnący popyt na domy i mieszkania. Z tego względu łatwo jest również sprzedać coś na rynku wtórnym. Takie zainteresowanie wynika z faktu, że miasto jest nie tylko piękne wizualnie, ale i cieszy się renomą, jeżeli chodzi o jakość życia. Przy działaniach na tym rynku warto skorzystać ze wsparcia biura nieruchomości.

Spis treści
Czemu jest to interesujący kierunek?
Do mieszkania i inwestowania
Charakterystyka poszczególnych części miasta
Czy korzystać z usług agenta?
Korzyści

Dlaczego nieruchomości we Wrocławiu cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Nieruchomości we Wrocławiu są marzeniem wielu osób, ponieważ stolica województwa dolnośląskiego jest obecnie uważana za jedno z najatrakcyjniejszych miast w całym kraju. Posiada piękną architekturę, ale przy tym gwarantuje i odpowiedni komfort mieszkalny oraz jeszcze lepsze perspektywy na przyszłości. Z tego powodu na tym rynku funkcjonują inwestorzy nastawieni na zarobek. Mogą go osiągać, wynajdując okazje i spekulując na wzrostach cen lub poprzez wynajem.

Atrakcyjność miasta

Wrocław cieszy się dużą renomą u mieszkańców oraz turystów. To piękne miasto o wspaniałej architekturze, które przeszło też rewitalizację, dzięki której większość starszych i zabytkowych budynków jest odnowiona, więc odzyskały one dawny blask. Są tu wyjątkowe bulwary spacerowe, uczelnie i szkoły na wysokim poziomie, a do tego niezwykle bogata oferta kulturalna oraz gastronomiczna. Z powodzeniem można tu zatem zaaranżować wolne chwile, a nawet prowadzić „nocne życie", gdyż niektóre obszary w centrum tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Zachęcający jest również atrakcyjny rynek pracy, wciąż mniej nasycony niż choćby ten w Warszawie, więc łatwiej jest tu znaleźć zatrudnienie na dobrych warunkach w różnych zawodach. Nie brakuje i propozycji stanowisk na wysokich szczeblach. Wiele osób przekonuje modne w ostatnich latach proekologiczne podejście, które widać we Wrocławiu na każdym kroku. Często odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia powiązane ze zdrowym trybem życia czy dbaniem o środowisko, a władze miasta zadbały tymczasem o rozbudowaną infrastrukturę rowerową i dostęp do miejskich dwukołowców. Z myślą o dbaniu o stan powietrza, ale i własne zdrowie, z powodzeniem można zatem odpuścić korzystanie z samochodu i poruszać się po Wrocławiu właśnie rowerem, na co decyduje się coraz więcej osób.

Perspektywa mieszkalna i inwestycyjna

Miasto jest atrakcyjne pod względem oferowanego komfortu życia, a także rozwiniętego i stałego rynku nieruchomości. Nie słabnie tu popyt, ale dorównuje mu odpowiednia podaż, nie tylko na rynku wtórnym, ale i pierwotnym, ponieważ deweloperzy działają tu prężnie i bardzo chętnie. Otwiera to również ciekawe perspektywy dla inwestorów, którzy jako sferę działalności wybrali sobie rynek mieszkaniowy. We Wrocławiu stale rosną ceny działek i mieszkań, więc można zarabiać tutaj na flippingu, upatrując okazji, odnawiając podniszczone mieszkania czy po prostu kupując dobrze zlokalizowane mieszkanie, którego wartość wzrośnie w związku z podnoszącymi się stawkami. Korzystnie można do tego wypaść na wynajmie - we Wrocławiu jest dużo młodych osób, których nie stać jeszcze na zakup mieszkania lub zwyczajnie nie są jeszcze do tego przekonani i w związku z tym szukają oni czegoś do wynajęcia, podobnie jak studenci przybywający licznie, żeby uczyć się na tutejszych uczelniach. Stolica Dolnego Śląska zdecydowanie ma zatem duży potencjał, jeśli chodzi o inwestycje, szczególnie w segmencie mieszkaniowym.

Nieruchomości na sprzedaż w Śródmieściu, na Krzykach, a może w okolicach Wrocławia?

Czy szukać nieruchomości na sprzedaż w Śródmieściu, na Krzykach we Wrocławiu, a może w okolicach miasta? Poszczególne dzielnice mają swoją charakterystykę, a przez to wady i zalety, które sprawiają, iż dane fragmenty miasta są odpowiednie dla różnych grup. Oczywiście przy poszukiwaniach dużo determinują same ceny. Warto mieć także na uwadze, iż zależnie od tego, czego się poszukuje i w jakim standardzie, można się spotkać z różną liczbą ofert z danych rejonów, gdyż w większości obszarów dominuje konkretny typ zabudowy.

Kupno nieruchomości we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Specyfika dzielnic

Największą z dzielnic jest Fabryczna, która charakteryzuje się sporym zróżnicowaniem, gdy rozpatruje się ją w kontekście osiedli. Te bliżej centrum mają zdecydowanie lepszą infrastrukturę i połączenia komunikacyjne. Dalej w stronę obrzeży Fabryczna zmienia swoje oblicze, w wielu fragmentach przypominając bardziej tereny podmiejskie. Można tam prowadzić spokojniejszy tryb życia, w otoczeniu sporej ilości terenów zielonych, co odpowiada wielu osobom. Na nieruchomości w tamtych osiedlach decydują się częściej osoby zmotoryzowane. Atutem obrzeży Fabrycznej są rzecz jasna wyraźnie niższe ceny lokali. Za najatrakcyjniejszą dzielnicę od lat uchodzą Krzyki. Są w dużej mierze nowoczesne, zapewniają naprawdę dobry dojazd samochodami oraz transportem publicznym. Chętnie lokują się tam ludzie z energią, gdyż jest to rzeczywiście część Wrocławia tętniąca życiem. Za tym idą jednak wyraźnie wyższe ceny. Jeszcze drożej będzie w Śródmieściu, ale w zamian za to otrzymuje się najbogatszą ofertę kulturalno-rozrywkową i gastronomiczną. To jednak obszar dość głośny, więc najlepiej czują się w nim młode osoby, prowadzące rozwinięte życie towarzyskie. Dość podobnie jest w przypadku Starego Miasta, które przy okazji szczególnie zachwyca zabudową. Nieco mniej atrakcyjną dzielnicą jest Psie Pole, choć obraz tego obszaru z roku na rok ulega zmianie, wraz z jego rozwojem. Dalej jest tam jednak sporo wolnych terenów. To ciekawa dzielnica, gdy chce się postawić lub kupić dom na terenie samego miasta, co jest bardziej problematyczne na Krzykach czy Fabrycznej, gdzie taka szansa pojawia się w zasadzie tylko na obrzeżach lub już za samymi granicami Wrocławia. Na Psim Polu jest zdecydowanie najtaniej, choć kosztem słabiej rozwiniętej infrastruktury i komunikacji miejskiej.

Czy warto szukać nieruchomości we Wrocławiu bez pośredników, czy jednak skorzystać z pośrednictwa na rynku wtórnym?

Czy decydować się na zakup nieruchomości we Wrocławiu bez pośredników, czy może, szczególnie na rynku wtórnym, postawić na wsparcie pośrednictwa nieruchomości? Przed takimi dylematami stają zresztą nie tylko kupujący, ale i sprzedający. Na pewno skorzystanie z takiej usługi znacząco ułatwi przejście całego procesu i sfinalizowanie go z dobrym skutkiem, choć wiąże się to z pewną opłatą. Nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi i każdy musi się zastanowić, czy jest skłonny doprowadzić kupno lub sprzedaż do końca na własną rękę. Dużo zależy przy tym od znajomości rynku i tego, jak pewnie czuje się na nim dana osoba.

Zalety

Na rynku operuje się naprawdę dużymi sumami, a mnóstwo osób, kupując domy czy mieszkania, podejmuje się zobowiązań na całe życie. Ewentualne popełnienie błędów może być zatem naprawdę fatalne w skutkach. Agent pomoże w uniknięciu takich wpadek, przeprowadzając klienta bezpiecznie przez proces sprzedaży czy kupna domu bądź mieszkania. Pomoże on zweryfikować drugą stronę transakcji i zadba o to, żeby dopełnione zostały wszystkie formalności. Dzięki swojej wiedzy i znajomości rynku wie również doskonale, jakich ofert szukać dla klienta, zależnie od określonych przez niego potrzeb. Takie usługi pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku, gdyż wiele zadań staje się udziałem takiego biura.

Czy warto?

Trudno jednoznacznie określić czy usługi pośrednika będą potrzebne, gdyż zależy to od indywidualnych okoliczności. Osoby doskonale znające realia rynku, wiedzące, na co zwracać uwagę i jakie formalności trzeba dopełnić, zwykle spokojnie poradzą sobie samemu, oszczędzając na ewentualnej prowizji, jaką trzeba zapłacić agentowi. Jego usługi mogą być jednak nieocenione dla osób zapracowanych, które mają niewiele czasu, jak i wszystkich tych, którzy nie czują się do końca pewnie na tym rynku i obawiają się, iż nie znajdą tego, na co liczą lub - co gorsza - padną ofiarą oszustwa. W takiej sytuacji warto przystać na ewentualne dodatkowe koszty, lecz dać sobie pomóc agentowi, który pomoże przejść cały proces sprawnie i z gwarancją zadowolenia. Nieruchomości we Wrocławiu obejmują domy i bloki mieszkalne o różnych typach zabudowy. Segment pierwotny i wtórny są tu bardzo rozwinięte, a perspektywy życiowe tego miasta przekładają się na ogromny popyt na miejsca mieszkalne. Do tego działają tu inwestorzy zarabiający na odsprzedawaniu czy wynajmowaniu mieszkań. Atrakcyjne oferty w tej okolicy są dostępne w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości.