Dlaczego działki budowlane we Wrocławiu cieszą się powodzeniem w roku 2020? Są one kupowane nie tylko z myślą o natychmiastowych budowach, ale i w perspektywie lokaty kapitału w nieruchomości, które w obecnych czasach wykazują się dużą stabilnością. Wielu nabywców wykorzystało również początkowy okres roku, gdy zauważalny był chwilowy spadek cen. Te są z zasady niższe na terenach bardziej oddalonych od centrum czy wręcz leżących poza samym miastem. Obszary te stały się jednak atrakcyjne dla inwestorów.
Spis treści
Czy na obrzeżach i poza miastem jest taniej?
Atrakcyjne propozycje na Krzykach
Gdzie można tam coś znaleźć?
Duży popyt
Propozycje na Fabrycznej
Budynki mieszkaniowe na obrzeżach
Tanie działki budowlane w okolicach Wrocławia? Jak wygląda sytuacja w roku 2020?
Czy działki budowlane w okolicach Wrocławia rzeczywiście są tanie? Na pewno zauważalne jest to, że ceny rosną wraz z oddalaniem się od centrum miasta. Korzystniejsze stawki panują zatem na obrzeżach, a jeszcze lepsze poza granicami stolicy Dolnego Śląska. Widoczny jest jednak trend, według którego te bardziej oddalone tereny, pozostają mimo wszystko naprawdę atrakcyjne w oczach nabywców. Wynika to z tendencji do przeprowadzek w rejony dalej od centrum, co spotęgowało się tylko w dobie pandemii. Bieżący rok był dość specyficzny, lecz segment okazał się stabilny i dalej wzbudza zainteresowanie.
Popularny rynek
Rynek działek budowlanych we Wrocławiu, jest jednym z najpopularniejszych w kraju. Przyciąga on prywatnych nabywców, myślących o własnej nieruchomości w tej okolicy oraz deweloperów, poszukujących terenów pod kolejne projekty. Te mają różny charakter, gdyż są to inwestycje komercyjne oraz mieszkaniowe. Duże znaczenie ma tu fakt, że Wrocław uchodzi ogółem za miejsce w którym komfort życia stoi na naprawdę dobrym poziomie. To przekonuje wielu Polaków do przeprowadzki w tej rejon kraju. Wywołuje to popyt na mieszkania i domy w stolicy Dolnego Śląska oraz jej bezpośredniej okolicy, więc deweloperzy intensywnie działają na tym rynku. Warto też zauważyć, że działki budowlane są kupowane nie zawsze od razu pod natychmiastową zabudowę. Sporo osób traktuje je także jako lokatę kapitału, gdyż na przestrzeni ostatnich lat ich ceny systematycznie rosły.
Lokalizacja a ceny
Podobnie jak w większości segmentów nieruchomości, w kontekście działek tego typu widać pewną zależność wzrostu cen bliżej centrum miasta i wyraźnie niższych stawek na obszarach peryferyjnych i ulokowanych już poza obrysem Wrocławia. W centrum znajduje się już stosunkowo niewiele terenów, które nie są jeszcze zagospodarowane, a chętnych na ich wykorzystanie nie brakuje i mowa to przede wszystkim o lukratywnych inwestycjach w budynki komercyjne, biurowe lub mieszkalne. Ze względu na małą dostępność i duży popyt, ceny takich działek są zdecydowanie najwyższe. Poza pewnymi wyjątkami, ceny spadają wraz z przemieszczaniem się w stronę obrzeży.
Czemu nabywcy uważają oferty z peryferii za atrakcyjne?
Działki budowlane poza centrum wyraźnie zyskują na popularności. Również deweloperzy coraz chętniej inwestują na osiedlach wyznaczających granice Wrocławia lub nawet tuż za nimi. Tereny w takiej lokalizacji są bardziej dostępne i tańsze. Z kolei w kontekście samych mieszkańców widać tendencję przenoszenia się w lokalizacje nieco pozbawione zgiełku oraz intensywności miasta. Peryferie są może mniej korzystne pod względem dojazdów, lecz oferują spokój i ciszę, a lokalna infrastruktura ulega systematycznej poprawie. Zainteresowanie obszarami bardziej na uboczu wzrosło jeszcze bardziej w związku z pandemią koronawirusa. Wprowadzane ograniczenia i restrykcje uświadomiły wielu osobom, jak cenne może być posiadanie obszerniejszych nieruchomości, z dużą powierzchnią mieszkalną czy dostępem do ogrodu.
Sytuacja w 2020 roku
Sam początek 2020 roku był w tym segmencie nieco zaskakujący, gdyż na większości rynków w Polsce widoczny był chwilowy spadek cen działek budowlanych. Sytuacja szybko powróciła jednak do normy i ogółem wartość takich nieruchomości jest bardzo stabilna, mimo niefortunnych okoliczności jakie nastąpiły w bieżącym roku w związku z pandemią. Działki niezmiennie cieszą się zatem zainteresowaniem, zwłaszcza, że nawet więcej osób zaczęło w tym czasie myśleć o inwestycji we własny dom.
fot. pixabay.com
Atrakcyjne działki budowlane na Krzykach we Wrocławiu
Działki budowlane na Krzykach we Wrocławiu są uważana za najatrakcyjniejsze, co wynika z samej popularności tej dzielnicy. Bardzo chętnie inwestują tu deweloperzy planujący budynki mieszkaniowe. Najchętniej stawiają je w północnych fragmentach tej części miasta, a więc bliżej centrum, choć prężnie rozwijają się i obszary południowe, a więc już wyraźnie na obrzeżach. Widać tam coraz więcej nowych bloków, zwłaszcza, że zdecydowanie nie brakuje klientów na mieszkania w tej okolicy.
W których rejonach można coś kupić?
Północne Krzyki to obszary naprawdę blisko centrum i ogółem uważane za niezwykle atrakcyjne mieszkalnie. Jest tam jednak coraz mniej terenów, więc pojawiające się szanse zostają szybko wykorzystywane przez deweloperów, mimo obowiązujących tam wysokich stawek. Więcej ofert dotyczy jednak osiedli bardziej peryferyjnych. To przede wszystkim oferty dotyczące południowej części Krzyków, a rzadziej fragmentu wyraźnie na wschód miasta.
Duże zainteresowanie
Osiedla na południe od centrum są atrakcyjne pod względem mieszkalnym, gdyż pozostają dość dobrze skomunikowane, tymczasem są wyraźnie spokojniejsze. Na ten obszar chętnie spoglądają prywatni nabywcy, którzy chcą postawić dom w takiej okolicy. Pojawia się tu również dużo inwestycji deweloperskich, ponieważ inwestorzy widzą rosnące zapotrzebowanie także na mieszkania w tym rejonie Wrocławia. Chętnie budują oni w tym fragmencie miasta niskie bloki, do maksymalnie paru kondygnacji, często z udogodnieniami w postaci ogródków przynależących do lokali na parterze budynków. Krzyki to dzielnica ciesząca się dużym zainteresowaniem na rynku mieszkalnym, ale i w segmencie działek.
Działki budowlane na Fabrycznej we Wrocławiu. Kto szuka ofert na dalszych osiedlach, takich jak Stabłowice?
Nie brakuje też chętnych na działki budowlane na Fabrycznej we Wrocławiu. Co ciekawe największym zainteresowaniem cieszą się te na bardziej peryferyjnych osiedlach, jak Stabłowice. Deweloperzy dokonują tam inwestycji mieszkaniowych, gdyż łatwiej jest tam nabyć tereny pod budowę i są one wyraźnie tańsze niż bliżej centrum. Przekłada się to potem i na stosunkowo tańsze domy oraz mieszkania do kupienia w tej okolicy, które interesują wielu nabywców.
Inwestycje mieszkaniowe na obrzeżach
Fabryczna to specyficzna i rozległa dzielnica. Pozostaje tam sporo terenów zielonych i na ten moment niezagospodarowanych. Obszar przylegający do okolic tutejszego lotniska, jest nieco mniej atrakcyjny pod względem mieszkalnym, stąd tamte powierzchnie są często przeznaczane raczej pod budynki fabryczne czy magazynowe. Najatrakcyjniejsze wydają się okolice przy granicy z Krzykami, a więc Grabiszyn czy Oporów. Rzeczywiście deweloperzy chętnie szukają tam działek pod obiekty mieszkalne w niskiej zabudowie, a do tego powstaje tam sporo domów. Prywatnych nabywców i deweloperów coraz bardziej interesują jednak fragmenty dzielnicy położone na zachodzie miasta, a więc Stabłowice, Maślice czy Leśnica. Można tam liczyć na niższe ceny gruntów, tymczasem obszar ten staje się coraz atrakcyjniejszy z perspektywy mieszkańców miasta. To zatem ciekawe okolice w kontekście zakupu działki pod dom czy inną zabudowę mieszkalną. W ostatnich latach działki budowlane we Wrocławiu spotykały się z dużym zainteresowaniem i ten trend cały czas się utrzymuje. Po tereny te sięgają przede wszystkim prywatni nabywcy myślący o budowie domu, jak i deweloperzy, planujący inwestycje komercyjne oraz mieszkaniowe. Obszary bliżej centrum miasta są trudno dostępne, natomiast aktualnie chętnych nie brakuje i na rejony na obrzeżach oraz poza samym miastem. Osoby zainteresowane takimi działkami, zachęcamy do monitorowania bazy ofert WGN.